Než si pořídíte domácí zvířátko

Sdílet článek:

Domácí zvířátko není hračka!

Než si domů pořídíte nějakého zvířecího miláčka, měli by jste nejprve zvážit všechna pro a proti. To znamená, nejprve získat o dalším členu vaší domácnosti nějaké informace a teprve na základě nich se opravdu zodpovědně rozhodnout. Bohužel, nebývá vyjímkou, že do veterinárních ordinací přicházejí majitelé a stěžují si na jejich chování, návyky a zlozvyky svých zvířat, které však často nejsou zlozvykem, ale přirozeným projevem daného druhu o kterém, bohužel jeho majitel předem nevěděl. Získat potřebné informace je někdy těžké. Chovatelé daných zvířat často nebývají objektivní v hodnocení předností a nedostatků daného druhu či plemene a mají tendenci chov daného druhu pouze vychvalovat a pomíjet negativní vlastnosti. Též v odborné chovatelské literatuře často upozornění na  negativa chovu daného jedince často chybí. Dovolím si proto v následujících řádcích poukázat na některé aspekty, na které by noví majitelé domácích mazlíčků neměli zapomínat.

Za prvé jak dlouhý život daný druh má. Věk uvádím vždy v průměru . Potkan 1,5-2 roky, křeček 2-3 roky, morče 6-8 let, králík 7-9 let, andulky 7 let, papoušci dle druhu až několik desítek let, kočka 15-18 let, pes dle plemene 7-16 let.

Za druhé jak velký životní prostor a kolik péče daný druh vyžaduje. Potkani, myši, křečci, morčata, králíci vyžadují velmi časté a pravidelné čištění svých příbytků na prostředí jsou však nenároční, stejně tak většina andulek a papoušků. Pes a kočka vyžadují již výrazně větší prostor a dle plemene různou péči. Exotická zvířata jako plazi, pavouci, ještěři, vyžadují velmi specifické životní podmínky z hlediska prostoru, teploty, vlhkosti, světelného a krmného režimu a druhu potravy. Pokud tyto podmínky nejsou splněny, bývají často nemocní  a hynou. Nutno si také uvědomit, že ne všechna zvířata spí v noci stejně jako my. Řada zvířat je aktivních právě v nočních hodinách. Takový křeček, který se večer baví během ve svém kovovém kolečku, které občas vrzne, spánku zrovna nepřidá. Papoušek, který se s ranním rozbřeskem probudí a začne silně řvát, také není zrovna příjemným budíčkem.

Koupě zvířátka

Koupit zvířátko můžete různě. Na trhu se zvířaty, na inzerát, v prodejnách se zvířaty nebo v útulku. Ať kupujete kdekoli, je dobré znát pár tipů na co si dát při koupi pozor, čeho si všímat a kdy určitě nekupovat.  Při koupi exotických zvířat mějte na paměti, že řada těchto druhů je na seznamu CITES . Tj. seznam chráněných a ohrožených druhů pro jejichž nákup, prodej a držení platí zvláštní předpisy a chovatel těchto zvířat je povinen mít je řádně zaregistrovaná. Při koupi těchto zvířat vám musí prodávající vydat doklad o jejich původu a registraci. Většinou však kupujete běžně chovaná domácí zvířata ať již drobné hlodavce, kočky či psy.

Obecně platí kupujte pouze zvířata zdravá, v dobrém výživném stavu a kondici. Při výběru se vždy vyplatí, chvilku v klidu zvířata pozorovat, jak se chovají, podat jim potravu a sledovat jak ji přijímají, jak se mezi sebou hrají apod. Určitě nekupujte zvířata, která mají zjevné známky onemocnění tj. změny v osrstění, poranění, ekzémy, průjmy, zvířata slabá, stranící se ostatních, laxně reagující na podání potravy, zvířata s hnisavým výtok z očí, či zvířata u nichž zpozorujete časté drbání. Rozhrňte srst, u drobných hlodavců bývají často k vidění vši ( malí bílí parazité běhající po kůži. U štěňat , u nichž uvidíte velké množství lupů může jít o Dravčíka roztočího parazita, který může přelézt i na člověka. V srsti můžete vidět pobíhat i blechy nebo najít bleší výkaly ( vypadají jako saze ). Podívejte se do uší. Uši mají být čisté bez výrazné tvorby mazu. Pokud je v uších hnědý maz, může jít o parazitární či kvasinkový zánět, v případě, že je v uchu hnis, jde často o zánět bakteriální. Podívejte se do očí, spojivky mají být růžové bez hnisu v koutcích. U štěňat zejména pokud kupujete psa s průkazem původu zkontrolujte zuby. Skus zubů musí odpovídat standardu daného plemene, výrazný podkus či předkus jsou většinou chybou. Dále se u štěňat podívejte na bříško, zda uprostřed není boulička, pokud ano jde nejspíš o pupeční kýlu, která bude zřejmě vyžadovat chirurgické ošetření. Takové štěně koupit můžete, ale požadujte slevu, operace kýly může stát 1000-2000 Kč. Důležité je pokud kupujete kočku či psa, kdy byli naposled odčerveni a čím byli krmeni.

Pokud byli očkováni, měl by vám prodávající předat očkovací průkaz u zvířata s průkazem původu i tento průkaz. Pokud je zvíře čipováno doklad o čipování. Vždy požadujte sepsání kupní smlouvy , aby bylo možné následně v případě závažných problémů od smlouvy ustoupit a zvíře vrátit.

Co s novým zvířecím kamarádem?!

Tak jste si domů přivezli zvířátko. Jako správní chovatelé jste pro svého nového člena předem připravili pro něj životně důležité věci. Tj. např. akvárium pro rybičky, terárium pro plazy, klec pro hlodavce, to vše patřičně vybavené. Misky a pelíšky pro psa, pro kočku navíc škrabadlo, aby nemusela škrabat vaši sedací soupravu. Pokud to doma nemáte a váš nový kamarád dostane zatím přidělen jen provizorní příbytek, není to nejvhodnější, zejména u plazů, kteří vyžadují speciální životní podmínky. Přechod z provizorního do trvalého příbytku je dalším zbytečným stresem. Navíc provizorní bydlení se často na dlouhou dobu někdy na vždy, stává bydlením trvalým s ne vždy vyhovujícími životními podmínkami, které mohou vyvolat dlouhodobý stres s následnými zdravotními obtížemi. Ať jste zvířátko pořídili kdekoli, doporučuji se s ním stavit co nejdříve, nejlépe již v den kdy jste ho zakoupili, u veterináře. Ten zvířátko prohlédne, zda nemá nějaké zjevné zdravotní problémy, parazity, poradí vám s krmením a dá i rady pro začátek. Když si zvířátko kupujete, nezapomeňte se hlavně zeptat, jak bylo krmené a alespoň z počátku se snažte zabezpečit stejné krmení. Pokud v budoucnu budete chtít zvířátko krmit jinak, je to samozřejmě možné. Přechod na novou stravu by však měl být postupný ne náhlý, náhlé změna krmení většiny zvířat často vyvolává trávicí problémy. Zejména u hlodavců pozor, pokud dostávali jen suché krmivo a náhle by dostali čerstvou šťavnatou stravu, může to vést k vážným zažívacím problémům, které mohou končit i úhynem. U koťat a štěňat doporučuji je hned odčervit, a to i v případě, že vám původní majitel řekne, že jsou již odčervená. Pokud odčervení nebylo děláno v posledních dvou dnech, raději zvířátko odčervěte. Lepší mít zvířátko ošetřené víckrát ( to neškodí ) než spoléhat na údaje majitele a nechat parazity zamořit nové teritorium vašeho nového zvířecího miláčka a pak s nimi neustále bojovat. Veterináře se též zeptejte , kdy se bude zvířátko očkovat, pokud bylo již očkované, měli by jste dostat při koupi i očkovací průkaz. Pokud ještě očkované nebylo a je již vhodná doba ho naočkovat, je lepší počkat tak týden, než se u vás doma zaklimatizuje. Nebude tak zbytečně zatěžováno stresem z nového prostředí , transportu, odloučení od bývalé smečky a navíc ještě vakcinací.

Mnoho radosti s vašimi novými kamarády vám přeje

Petr Košař