Zdravotní pojištění zvířat

I do Čech již dorazila možnost zdravotního pojištění domácích mazlíčků.

Jsme smluvní partneři pojišťovny PetExpert

V tuto chvíli je na našem trhu několik pojišťoven umožňujících zdravotní pojištění několik . Pouze jedna z pojišťoven,  konkrétně  pojišťovna Pet Expert zajišťuje ošetření prostřednictvím smluvních lékařů a ordinací. To v praxi znamená, majitel zvířete pojištěného u této pojišťovny hradí v ordinaci jen položky nespadající do pojištění a částku spoluúčasti. Zbylou část účtu vyúčtovává ordinace přímo pojišťovně.

Při výběru pojistných limitů je dobré mít přehled o nákladech na veterinární ošetření při některých onemocněních. Rozpětí cen je dáno tím, že záleží jednak na velikosti zvířete (různé náklady na léčiva a materiál), jednak na závažnosti onemocnění ( s tím souvisí různý počet ošetření a různé náklady na diagnostické testy. Dám příklad:

Průjmové onemocnění rozsah ceny 600 – 8000

Cena 600 Kč bude v případě např. malého psa při průjmu zaviněném dietetickou chybou, nevyžadující rozsáhlou diagnostiku a nákladnou terapii. Pokud by šlo o průjem, kde původcem bude bakteriální infekce, byla by terapie nákladnější o antibiotika, probiotika případně speciální dietu. U malého psa by cena vzrostla o cca 400 Kč u velkého však o cca 900-1500 Kč. Při průjmu nejasného původu bude nutné udělat i odběry krve, parazitologické vyšetření – důvodem mohou být onemocnění jater, ledvin, slinivky, parazité, alergie, nádory. Cena se tedy navýší o laboratorní diagnostiku, což může být dle náročnosti 200-5000 Kč.

Kožní onemocnění 500 – 12000 ( při operací kožních nádorů)

Onemocnění močového aparátu 700 – 10000 ( v případě operací )

Ortopedické operace 5000 – 40000

Operace střev, žaludku, sleziny 4000 – 12000

Gynekologická onemocnění (ne březost a porod, ale jen patologické stavy) 800- 20000

Neurologická onemocnění 500 – 25000

 
  • Pokud je pes pojištěn můžete veterinář díky nákladnějším diagnostickým testům (jejichž provedení budete, třeba z důvodů jejich finanční náročnosti zvažovat, např. magnetická rezonance při neurologickém onemocnění vychází na 15-20 tisíc korun.) zpřesnit diagnostiku a tím lépe zvolit léčbu.
  • I u drobnějších ošetření se cena většinou vyšplhá nad minimální spoluúčast 500 Kč a díky tomu částku nad tuto hranici bude hradit pojišťovna. Např. nejčastější onemocnění uší přijde při první návštěvě na 614 Kč, takže zaplatíte 500 a 114 hradí pojišťovna, kontrolu za 264 už nehradíte, hradí ji pojišťovna.
  • U některých plemen je vyšší pravděpodobnost výskytu některých onemocnění. Z toho plynou vyšší předpokládané výdaje za veterinární ošetření. Např. u Yorkšítrkého teriéra bývá častěji problém s luxací čéšky „ vypadávání kolene“. Chirurgická náprava se pohybuje podle typu požadovaného zákroku mezi 8 -15 000 za jedno koleno. Zeptejte se proto svého veterináře jaká onemocnění jsou u Vašeho plemene častější a kolik jejich ošetření stojí.