Máme doma štěňátko – základní otázky

Sdílet článek:

Máme doma štěňátko – základní otázky

S čím by mělo štěně odcházet od zodpovědného chovatele?

Věk
Dle zákona by mělo stěně odcházet od matky nejdříve ve věku 50 dnů. Jde opravdu o nejnižší možnou hranici, většina chovatelů nechává štěňátka u maminky ještě o něco déle. Kontakt s matkou a sourozenci je nedílnou součástí socializace a pejsek si zkušenosti z ní nese do dalších etap svého života. Nenechte si proto od chovatele namluvit, že si štěňátko musíte vzít dříve, jelikož ho fena už stejně nekojí, fena se o něho nezajímá, štěňátko fenu už moc „mučí“, nebo že když si ho vezmete dříve, bude pejsek přítulnější/víc hlídací (obě varianty už jsme slyšeli), … Čip Dle zákona musí být štěňata označena mikročipem nejpozději do tří měsíců věku. Pokud přecházejí k novému majiteli dříve než ve třech měsících věku, musí v moment přechodu být již označena. To znamená, že žádný chovatel by Vám neměl předat neočipované štěně.

Odčervení
Při odběru (přibližně 8 týdnů věku) by mělo být štěně alespoň 3x odčerveno.

Očkování
V ideálním případě by mělo být štěně naočkováno „štěněcí“ vakcínou (očkování proti psince a parvoviróze), která se očkuje již od 6. týdne stáří. Pokud tomu tak je, musí Vám chovatel předat i očkovací průkaz/pas zvířete.

Smlouva
Ano, jako na každé jiné zboží, které kupujete, i na psa je dobré mít kupní smlouvu.

A jak pokračovat dál?

Odčervení
Štěňátka se odčervují častěji než dospělí psi – obecné schéma je odčervení 1x za 14 dní (tzn. doma pokračujte v 8., 10., 12. týdnu) a následně 1x za měsíc (ve 4., 5., 6. měsíci věku). Pokud víte, že chovatel štěňata neodčervoval nebo si nejste jisti, podejte pejskovi přípravek na odčervení co nejdříve.
Dále volte frekvenci odčervení dle povahy a využití psa. Pokud Váš pes rád loví myši nebo má zálibu v požírání exkrementů všeho druhu, odčervujte přibližně 1x za 3 měsíce. V případě, že Váš pes skoro nezvedne tlapky z gauče, je diskutabilní, zda je vůbec odčervovat třeba, případně stačí zvolit nižší frekvenci. Alternativou k podávání tablet je ve všech případech koprologické vyšetření (vyšetření trusu) – v případě zájmu se nás neváhejte zeptat na bližší informace. Při negativním výsledku tohoto vyšetření není třeba psovi podávat žádná léčiva.

Povinná očkování
Ze zákona je povinné pouze očkování proti vzteklině. Jeho frekvence závisí na typu použité vakcíny.

Nepovinná (ale doporučená) očkování
Doporučené je očkování tzv. DHPPi + L (psinka, parvoviróza, hepatitida, parainfluenza a leptospiróza). Jedná se o infekční onemocnění, která mohou pro Vašeho psa končit i smrtí. Leptospiróza je onemocnění přenosné na člověka.

Krmení
Při předání štěňátka se zeptejte, co je štěně zvyklé jíst a v jakém režimu. Doma pak prvních pár dní pokračujte stejně. Vhodné je, aby Vám dal chovatel na pár dní krmivo, na které je štěně zvyklé. Jak a čím budete krmit později, už záleží na Vás a na individuálních potřebách Vašeho psa.

Kastrace feny
Pokud máte fenku a již nyní víte, že nebudete chtít štěňata, je vhodné ji kastrovat, a to před prvním nebo nejpozději po prvním hárání. Tím maximálně snížíte riziko vzniku nádorů mléčné žlázy. Kastrací navíc předejdete riziku gynekologických problémů ve vyšším věku.

Zoubky a drápky

Dočasné zuby by měly do 7. měsíce samy vypadnout. Pokud se tak nestane, je třeba navštívit veterináře a přetrvávající mléčné zuby vytrhnout. Tento problém postihuje hlavně malá plemena psů (např. jorkšíry). Drápky štěňátek se musí pravidelně zastřihávat. Pokud si na to netroufáte sami, poproste o to svého veterináře. V dospělosti pak bude záležet na tom, zda si Váš pes drápy obrousí sám vlastní vahou při pohybu venku, nebo zda bude třeba v upravování délky pokračovat. Frekvenci úpravy je třeba volit individuálně. Pro budoucnost je také VELMI DŮLEŽITÉ začít pejska zvykat na všemožnou manipulaci (zejm. nošení, sahání do tlamy, sahání na packy, prohlížení uší, …).