Máme doma koťátko – základní otázky

Sdílet článek:

Máme doma koťátko – základní otázky

S čím by mělo kotě odcházet od zodpovědného chovatele?
Věk
Dle zákona by mělo kotě odcházet od matky nejdříve ve věku 84 dnů. Koťata pochytávají spoustu dovedností pozorováním své matky – jak lovit, koordinovat pohyby, jak se domluvit s ostatními kočkami a s lidmi, … Stejně tak se učí hrou se svými sourozenci sociálním dovednostem. Dejte jim proto dostatek času, aby tyto dovednosti mohla získat. Pokud se jedná o nalezené kotě, poraďte se o péči se svým veterinářem.

Odčervení

Při odběru (přibližně 12 týdnů věku) by mělo být kotě alespoň 5x odčerveno. Pokud se jedná o nalezené kotě, navštivte Vašeho veterináře, který mimo jiné zvolí vhodný způsob odčervení.

Očkování

Očkovací schémata jednotlivých veterinářů se mohou mírně lišit. Dle doporučení Světové asociace veterinárních lékařů malých zvířat se mohou koťata očkovat od 8. týdne věku, tzn. že kotě by v době odběru mělo být již 1x očkováno.

A jak pokračovat dál?
Odčervení
Dospělé outdoorové kočky je vzhledem k lovu myší a ptáků vhodné odčervovat 1x za 3 měsíce. U striktně indoor koček je diskutabilní, zda je odčervování třeba, případně stačí zvolit nižší frekvenci. Alternativou je koprologické vyšetření (vyšetření trusu) – v případě zájmu se nás neváhejte zeptat na bližší informace. Při negativním výsledku tohoto vyšetření není třeba kočce podávat žádná léčiva.

Čip
Čipování koček u nás není ze zákona povinné. Pakliže ale chcete, aby byl Váš miláček dohledatelný, pokud se k někomu zatoulá, je čip a jeho následné zapsání do registru dobrou cestou. Pro cesty do zahraničí je čip povinný.

Povinná očkování
V tuto chvíli není u koček žádné očkování ze zákona povinné. Pro cestování mimo Českou republiku je nutná vakcinace proti vzteklině.

Nepovinná (ale doporučená) očkování
Doporučená je základní očkovací trojkombinace proti herpesviru a caliciviru (původci „kočičí rýmy“) a panleukopenii (lidově kočičí mor). Individuálně lze přidat očkování proti chlamydióze (další původce „kočičí rýmy“), které je doporučitelné hlavně u koček z prostředí se zhoršenou nákazovou situací. Dále lze vakcinovat proti kočičí leukémii, což je doporučeno hlavně u koček, které se pohybují ve venkovním prostředí.

Krmení
Pro kočky je přirozené mít neomezený přístup ke krmivu. Existují samozřejmě i výjimky, u kterých se musí krmný režim individuálně upravit.

Kastrace kočky
Kočky obvykle pohlavně dospívají kolem 6. měsíce staří. Některé kočky však dosáhnou pohlavní dospělosti dříve. První příznaky říje nemusíte postřehnout a kočka může zabřeznout, aniž byste to tušili. Proto je vhodné tomuto předejít kastrací, kterou lze provést již ve věku 4 měsíců.

Kastrace kocoura
Názory na vhodný věk pro kastraci kocourů se různí. U nás v ordinaci se přikláníme k provedení kastrace ještě před tím, než začne kocour značkovat, tzn. provádíme kastraci ve věku 6 – 7 měsíců.