Čipování

Sdílet článek:

Čipování patří k nezaměnitelným označením zvířete. Čip je malý váleček délky cca 11 mm a tloušťky 2 mm obsahující zakódované číslo, které se pomocí čtečky (jíž se přejíždí nad kůži psa) aktivuje a čtečka kód sejme. Čip se aplikuje pod kůži, (v Evropě standardně na levou stranu krku) pomocí silnější jehly. Aplikace je prakticky bezbolestná a zvířata ji velmi dobře snáší. Čip se poté v místě aplikace obalí vazivem a zapouzdří. V současné době je na trhu i mikročip označované jako slim nebo mini , ty jsou o 2 mm kratší a o 0,2 mm tenčí.

Čipování bude od 1.7.2011 bráno u psů jako jediné, celoevropsky uznávané nezaměnitelné označení. Do 1.7.2011 je bráno za dostačující označení i čitelné tetování.

Čipováni musí být psi ve městech, která mají přijatu vyhlášku o čipování (např. Plzeň a Praha). Dále musí být čipována zvířata, jejichž majitelé s nimi chtějí cestovat do zahraničí, a žádají proto o vystavení pasu pro psa, kočku či fretku. Očipovat psa, kočku či jiné zvíře si dávají též chovatelé, kteří chtějí výrazně zvýšit šance nalezení zvířete v případě jeho zaběhnutí či ztráty. Většina útulků a veterinářů je dnes vybavena čtečkami čipů. Podmínkou pro nalezení ztraceného zvířete však není jen čip, ale i registrace čipovaného zvířete v databázi čipovaných zvířat. Bez této registrace nelze dohledat majitele zvířete v případě jeho ztráty.

Cena za čipování může být rozdílná dle použitého čipu a registrace. Dražší čipy jsou většinou potaženy speciální vrstvou, která usnadňuje uchycení a zapouzdření čipu, a tím snižuje možnost jeho cestování v podkoží. Někteří dodavatelé čipů, mají v ceně čipu zahrnutu i registraci v databázi čipovaných zvířat. Bohužel v současné době neexistuje jednotná databáze čipovaných zvířat a registrů je u nás několik. Při čipování u veterináře by měl majitel vždy podepsat a obdržet kopii registrační karty. Pokud registrační kartu neobdržíte, lze předpokládat, že nebude zvíře nikde registrováno. Ideální je pokud je registr, v němž máte zvíře registrované, propojen s celosvětovým registrem Petmaxx (www.Petmaxx.com). Pak je možné čip zvířete jednoduše dohledat přes tento registr a to jak v případě ztráty u nás tak i v zahraničí. V naší ordinaci využíváme čipy a registraci firmy Back Home (www.backhome.cz) a dále Národního registru,oboje jsou propojené s registrem Petmaxx.