Průjem, zvracení – co s tím?

Sdílet článek:

Pokud se u vašeho zvířátka objeví průjem či zvracení postupujte podle toho o jaký druh zvířete jde.

Hlodavci tj. králík, morče, činčila, křeček, pískomil mají velmi dlouhá střeva, pokud se u nich objeví průjem jde vždy o velmi vážný stav a je nutno ihned vyhledat veterinární ošetření.

Kočka pokud občas zvrací smotek chlupů, nejde o nic vážného. Je vhodné buďto přejít na krmivo, které tomuto problému předchází ( obecně lze říci, že superprémiová krmiva obsahují látky tento problém řešící) nebo přidávat kočce pastu např. Bezopet .

Pokud by se kočka 1x vyzvrátila, ať již krmivo nebo jen štávy, ale neměla průjem a následně pak žrala, můžete vyčkat, zda se zvracení nebude opakovat. Může se stát, že zvratky budou obsahovat tenké parazity, v tom případě je nutno kočku odčervit. Pokud však kočka intenzivně tj. několikrát během pár hodin zvrací nebo sice zvrací málo, ale má i průjem je potřeba navštívit veterináře. Zvracení může být příznakem řady velmi vážných onemocnění.

Průjem bez zvracení – pokud se objeví řídká stolice a kočka přitom nechodí na toaletu častěji než obvykle, je možno vyčkat do druhého dne, jestli se stav sám upraví a stolice zhoustne. Pokud by však stolice byla vodnatá, kočka by měla opakovaně nutkání na stolici nebo se ve stolici objevila krev či měla černou barvu, je nutná navštívit veterináře.

Pes, který velmi intenzivně zvrací, by měl být urychleně vyšetřen. Stejně tak by měl být urychleně vyšetřen pes s intenzivním vodnatým nebo krvavým průjmem. Pokud se u psa objeví řídká stolice, ale pes nemá časté nutkání na stolici, lze vyčkat 1 den jestli se siuace upraví. Psovi lze v tomto případě dát buď hladovku nebo čistou rýži. Nejčastějším důvodem těchto průjmů bývá dietetická chyba. Proto průjem rychle odezní. V případě jeho přetrvávání je třeba nechat psa vyšetřit.