Jaké jsou možnosti zklidnění psa, který se bojí petard?
1. Jak říkala jedna moje klientka bydlící v paneláku na rušném sídlišti: “ Na Silvestra se zavřu se psem do koupelny, pereme prádlo a v obýváku mám nahlas puštěnou televizi“. Ano opravdu jednou z možností je snažit se problémovým zvukům vyhnout nebo je přehlušit.V praxi je to však dosti těžko proveditelné.
2. Postupným výcvikem psa strachu zbavit. Je to idální řešení, ale vyžaduje spoustu času, trpělivosti a dobrého psího psychloga.
3. Použítí přípravků na bázi hydrolyzovaných mléčných proteinů, které regulují tvorbu stresových hormonů. Výhodou je, že jde o preparáty na přírodní bázi, které nezpůsobují sedaci ( oblbnutí po kterém pes vypadá jako zdrogovaný). Tyto preparáty je vhodné podávat již 3-7 dní před očekávanou událostí. U některých psů není jejich účinek dostačující. Jde o prepatáty např. Zyklene, Alavis relax.
4. Přípravky ovlivňující centrální nervový systém a působící sedaci ( útlum a oblbnutí).
Přípravek s obsahem Acepromazinu – Sedalin gel. Hodí se pouze pro větší psy ( jde o pastu v aplikátoru, určenou pro koně a psi nad 20 kg). Je nutno ho vyzkoušet předem, každý pes totiž reaguje jinak. Dávkování je přitom v širokém rozmezí 1-3 mg/kg. Pokud dojde k poddávkování může dojít i ke zvýšené citlivosti na hluk a zmatenému chování psa, který se motá. Při předávkování může dojít k výraznému snížení srdeční frekvence a podchlazení psa.
Přípravek Sileo obsahuje dexmedetomidin, vede opět ke zklidnění. Jde o gel v aplikátoru dávkuje se ne přímo do tlamy na jazyk, ale do kapsy mezi tvář a dáseň. V případě potřeby se může podávat opakovaně během dne.