Novinky v očkování

Sdílet článek:

Nejaktuálnější změna se týká očkování proti psince, parvoviroze a hepatitidě. Na trhu jsou vakcíny umožňující přeočkování 1x za 3 roky. Platí to však až po prvním ročním přeočkování tzn., že štěně se přeočkuje po provedení očkování ve štěněcím věku opět po roce tj. ve věku kolem 15 měsíců a násleně po 3 letech. V případech zhoršení nákazové situace je doporučeno zkrácení intervalu mezi vakcinacemi.

U vakcinace proti vzteklině platí již několik let, že některé vakcíny drží imunitu po dobu 3 let ( s tím, že po prvním očkování se přeočkovává za rok, dále již po 3 letech). Proto v naší ordinaci využíváme pouze vakcín s 3 letou lhůtou přeočkování. U koček jsme od očkování proti vzteklině ustoupili úplně ( mimo koček cestujících do zahraničí) . U koček totiž není očkování proti vzteklině povinné a naše republika je již řadu let vztekliny prostá tj. nevyskytuje se ani u divoce žijících zvířat. Dále u koček může v ojedinělých případech docházet ke vzniku nádoru tzv. povakcinační sarkom.

Očkování proti leptospiroze ( onemocnění přenosné i na člověka) je v nových vakcínách rozšířeno z původních 2 kmenů leptospir na 4 kmeny. Tuto změnu si vyžádala nákazová situace, neboť se více začala oběvovat onemocnění těmi kmeny, proti nimž nebyli psi očkováni. Vyšší výskyt onemocnění těmito kmeny byl zaznamenán i u lidí. Imunita proti leptospirose však vydrží jen rok, proto je nutné roční přeočkování.