Povinné čipování psů

POZOR od 1.1. 2020

Povinné čipování psů aneb pokud pes není čipován je jeho očkování proti vzteklině neplatné.           

Poslední novela veterinárního zákona přinesla poměrně zásadní změny pro chovatele psů, a to povinnost čipování všech psů s odloženou účinností od 1. 1. 2020. Tato povinnost se netýká psů, kteří byli označení tetováním před 3. červencem 2011.

Africký mor prasat

Morová rána padla už i na prasata Napsal MVDr. Martin Grym dne 14.7.2017 v VetInfo V červnu tohoto roku byl na území České republiky zjištěn u divokých prasat tzv. africký mor. Jde o virové onemocnění, které je velmi nakažlivé – jedna kapka infekční krve dokáže nakazit až 1000 prasat. Onemocnění končí téměř ve všech případech smrtí zvířete. Tímto virem se mohou nakazit pouze prasata – a to jak divoká, tak i domácí. Člověk ani jiná domácí zvířata nejsou v ohrožení. Onemocnění probíhá u prasat poměrně rychle, může ale trvat i několik dní.

Silvestovské petardy

Jaké jsou možnosti zklidnění psa, který se bojí petard? 

1. Jak říkala jedna moje klientka bydlící v paneláku na rušném sídlišti: " Na Silvestra se zavřu se psem do koupelny, pereme prádlo a v obýváku mám nahlas puštěnou televizi". Ano opravdu jednou z možností je snažit se problémovým zvukům vyhnout nebo je přehlušit.V praxi je to však dosti těžko proveditelné.

2. Postupným výcvikem psa strachu zbavit. Je to idální řešení, ale vyžaduje spoustu času, trpělivosti a dobrého psího psychloga.

Novinky v očkování

Nejaktuálnější změna se týká očkování proti psince, parvoviroze a hepatitidě. Na trhu jsou vakcíny umožňující přeočkování 1x za 3 roky. Platí to však až po prvním ročním přeočkování tzn., že štěně se přeočkuje po provedení očkování ve štěněcím věku opět po roce tj. ve věku kolem 15 měsíců a násleně po 3 letech. V případech zhoršení nákazové situace je doporučeno zkrácení intervalu mezi vakcinacemi.

Bleší invaze

Podzim 2014 je ve znamení extrémního výskytu blech. Pokud chcete, aby vaše tažení proti tomuto nepříjemnému parazitovi bylo úspěšné, je třeba dodržet hlavní zásadu, která zní : Je nutno ošetřovat všechny psy a kočky, které máte. Přípavky musíte používat tak, aby zviřata byla ošetřena kontinuálně po dobu 4 měsíců. Proč zrovna 4 měsíce ? Na zvířeti se nachází pouze 10% blech, ostatní odpočívají v prostředí, kde se zvíře pohybuje a kladou vajíčka. Vývoj blechy od vajíčka po dospělou blechu je různě dlouhý, udává se 10- 120 dní. Navíc blecha vydrží cca 90 dní bez potravy.

Na aktuální téma